Žaidimai vaikams su negalia

Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija (LDUK) dalyvauja vienoje iš programos veiklų „Žaidimai vaikams su negalia“ (angl. Play with children with dissabillities (LUDI).

Šia veikla COST sukurtas tardisciplininis vaiko gerovės profesionalų tinklas ieško universalių ir inovatyvių kompetencijų tobulinimosi modelių. Siekiama savarankiškos mokslinių tyrimo srities ir intervencijos žaidimo vaikams su negalia kūrime. Šis tinklas turi tris pagrindinius uždavinius:
• Rinkti ir sisteminti visą egzistuojančią kompetenciją ir įgūdžius: edukacinius tyrimus, klinikines iniciatyvas, išteklių centrų praktinę patirtį ir vartotojų asociacijas
• Plėtoti naujas žinias, įgūdžius, susijusius su nustatymo, priemonių ir metodologijos susijusios su neįgalių vaikų žaidimu
• Skleisti gerąją praktiką atsirandančią iš bendrų pastangų mokslininkų, praktinės srities specialistų ir vartotojų

COST – tarpvyriausybinė struktūra, kurią sudaro 35 valstybės narės ir kooperuojančios šalys. Ši struktūra mokslininkams suteikia galimybę bendradarbiauti ir dalyvauti mokslo ir technologijų tinkluose, vadinamuose COST veiklomis.

Žaidimams su negalią turinčiais vaikais itin fragmentiška sritis mokslinių tyrimų atžvilgiu, tačiau įvairiose šalyse sulaukusi dėmesio nišinės srities projektais (socialiniai robotai autizmu sergantiems vaikams, žaislai, pritaikyti pažintinę ir judėjimo negalią turintiems vaikams, neįgaliesiems pritaikytos žaidimų aikštelės). Tikimasi, kad tarpdisciplininis mokslininkų ir praktinės srities specialistų bendradarbiavimas psicho-pedagoginių, sveikatos ir reabilitacijos, humanitarinių, pagalbinių technologijų, robotikos srityse kartu su neįgaliųjų organizacijomis pavers vaikų su negalia žaidimą pagrindiniu vaiko vystymosi elementu.

LUDI kartu su LDUK skiria ypatingą dėmesį į socialinius iššūkius, identifikuotus programoje „Horizontas 2020“ (pavyzdžiui, žinių perdavimas klinikinei praktikai, vaikų su negalia funkcijų gerinimas pasitelkiant technologijas ir praktiką). Pagrindinis programos tikslas – skleisti žinią apie vaikų su negalia galimybę žaisti, užtikrinant jų teisę į žaidimą, o patį procesą perduoti multidiciplininių sričių tyrimams.

Daugiau apie programą: http://ludi-network.eu/